Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views : Ad Clicks : Ad Views :
Domov / Lifestyle / Poznáte skutočnú históriu Black Friday?

Poznáte skutočnú históriu Black Friday?

/
/
2019 Videní

Termín Black Friday alebo “čierny piatok” pochádza z Ameriky a vzťahuje sa na jeden deň v roku, kedy sa maloobchodné spoločnosti nakoniec “dostanú do čiernych čísel”. Dátum Black Friday pripadne vždy na deň po Dni vďakyvzdania. Ale skutočný príbeh za Black Friday je trochu komplikovanejší a temnejší.

Čierny piatok

Prvé zmienky Black Friday

Prvé zmienky používania výrazu “black friday” sa vôbec nespájali s vianočnými nákupmi, ale s finančnou krízou. Konkrétne havárie amerického trhu so zlatom 24. septembra 1869. Dva notoricky nemilosrdní finančníci z Wall Street, Jay Gould a Jim Fisk, spolupracovali na tom, aby kúpili čo najviac z národného zlata. Dúfajúc, že ho budú predávať za vysokú cenu a utŕžia za to úžasné zisky. V ten osudný septembrový piatok sa sprisahanie konečne rozpadlo, krach na burze akcií so zlatom spôsobil bankrot všetkých, od finančníkov z Wall Street až po poľnohospodárov.

Oficiálny príbeh Black Friday

Známejší je však príbeh, kde sa za tradíciou čierneho piatku v súvislosti s nákupmi spája práve deň po dni vďakyvzdania. Za celý rok maloobchodné prevádzky dosahovali stratu („červené čísla“). Ale práve po dni vďakyvzdania sviatkujúci Američania utrácali na predvianočné nákupy toľko peňazí na nákup vianočných darčekov a potrieb do domácnosti, že tento deň dosiahli obchodníci značný zisk („ čierne čísla“). Hoci je pravda, že maloobchodné spoločnosti zaznamenávali červené straty a čierne zisk až po čase v účtovníctve, táto verzia pôvodu Black Friday je oficiálne schváleným, ale nepresným príbehom tradície.

black-friday-americka-histeria

Čierny piatok

V posledných rokoch sa objavil ďalší mýtus, ktorý dáva tradícii obzvlášť nemorálny záver. V roku 1800 majitelia plantáží z južnej Ameriky mohli nakupovať otrokov so zľavou v deň po Dni vďakyvzdania.
Pravý príbeh za čiernym piatkom však nie je taký ružový, ako tomu veria obchodníci. V 50. rokoch 20. storočia polícia v meste Philadelphia používala tento termín na popísanie chaosu, ktorý nasledoval po Dni vďakyvzdania. Keď hordy domácich nakupujúcich a turistov zaplavili celé mesto. Policajti museli pracovať dlhé hodiny bez prestávky aby korigovali davy ľudí a ustáli tento šialený záchvat nakupovania.

black-friday-vypredaje

Výpredaj na Black Friday

Do roku 1961 si vo Philadelphii obľúbili výpredaj na Black Friday do tej miery, že obchodníci sa ho neúspešne pokúsili zmeniť na Veľký piatok. Aby odstránili negatívnu históriu. Termín nebol rozšírený do zvyšku krajiny až oveľa neskôr. Neskôr v neskorej 80-tych rokoch však maloobchodníci našli spôsob, ako znovu objaviť Čierny piatok. Premeniť ho na niečo, čo sa prejavilo pozitívne a nie negatívne na nich a ich zákazníkov. Výsledkom bol koncept “červenej až čiernej” už spomínanej histórií a myšlienka, že deň po Dni vďakyvzdania označil príležitosť, keď americké obchody konečne dosiahli zisk.

Foto: MarieClaire.com, irishcatholic.com, arstechnica.co.uk

  • Facebook
  • Google+
  • Pinterest